Spódnice w górę!

ŚCIEG ANGIELSKI – praktyczne wskazówki, które przydadzą Ci się przy wielu różnych projektach. 

Ścieg angielski – choć trudny i skomplikowany, jest też niezwykle efektowny. Mam do niego ogromną słabość (co tu dużo mówić – jest piękny!) i bardzo często wykorzystuję go, robiąc czapki, szaliki, czy swetry. 

Co trzeba o nim wiedzieć? Nazywany jest inaczej brioszką, albo ściegiem patentowym. Jest bardzo wymagający, nie wybacza błędów, „pożera” dwa razy więcej wełny, niż projekty robione prostszymi ściegami, trudno się go pruje i trudno też na ściegu angielskim jest oczko dodać, albo je odjąć. Ale, jak to się mówi, gra jest warta świeczki, bo robótki wykonane tym ściegiem nie dość, że są piękne, to jeszcze dzięki tym dodawanym narzutom są bardzo mięsiste, miękkie i niesamowicie ciepłe. 

Dziś jednak nie będziemy mówić o tym, jak przerabia się ścieg angielski, czy o dodawaniu albo odejmowaniu w nim oczek. Bo te informacje są bardzo łatwo dostępne, wystarczy uruchomić YouTube’a. 

Zamiast tego porozmawiamy dzisiaj o drobnych niuansach praktycznych, z którymi możemy mieć problem już w trakcie robienia konkretnego projektu, ale o których nikt w żadnym tutorialu, czy podręczniku nie wspomina. Ile nabrać oczek, robiąc szalik? A ile, robiąc czapkę na okrągło? Jak to pruć? Czy da się zrobić na tym trudnym ściegu reglan? Tym wszystkim zaraz się zajmiemy 🙃

Przerabianie na płasko

Robiąc coś ściegiem angielskim na płasko (czyli kiedy przerabiamy kolejne rzędy raz na prawej, a raz na lewej stronie robótki), warto nabrać sobie na drut parzystą liczbę oczek. Dzięki temu oczka brzegowe będą się ładnie układać i dobrze wyglądać. 

Przerabianie na okrągło 

Natomiast kiedy chcemy dziergać ściegiem angielskim na okrągło, na drutach z żyłką (inaczej mówiąc – przerabiać go w okrążeniach), nabieramy zawsze nieparzystą liczbę oczek. Dlaczego? Bo dzięki temu – w miejscu gdzie mamy początek robótki, czyli tam gdzie ostatnie oczko poprzedniego rzędu spotyka się z pierwszym oczkiem kolejnego – unikniemy pojawienia się obok siebie dwóch oczek z narzutem i tym samym nie zrobi nam się z tego jeden wielki bałagan, a ścieg dobrze się ułoży. 

Ścieg angielski przerabiany w okrążeniach różni się nieco od tego przerabianego na płasko. 

Przerabiając cokolwiek na okrągło, cały czas pracujemy wyłącznie na prawej stronie robótki. W przypadku ściegu angielskiego sprawia to, że w co drugim okrążeniu zamiast ściągać z narzutem oczko lewe i przerabiać podwójne prawe, ściągamy z narzutem oczko prawe, a przerabiamy podwójne lewe. 

Jak robić reglan na ściegu angielskim

Kiedy kilka tygodni temu zachorowałam na reglanowy sweter robiony ściegiem angielskim byłam w kropce. 

Nigdzie nie byłam w stanie znaleźć informacji o tym, jak robi się reglan na ściegu angielskim. O samym reglanie znajdziecie w sieci mnóstwo tutoriali, ale o tym szczególnym przypadku – ani jednego. Ja musiałam kombinować i dochodzić do tego metodą prób i błędów. Wy na szczęście nie musicie się już tak męczyć, bo możecie skorzystać z tego, czego nauczyłam się ja 👍🏻

To jak się robi ten reglan na ściegu angielskim? 

Żeby wykonać reglan przed oczkiem reglanowym robimy M1R, potem przerabiamy oczko reglanowe jako oczko prawe, a po nim robimy M1L. 

M1R (make one right) I M1L (make one left) to dość specyficzne metody dodawania oczek. Chodzi w nich o to, żeby dodać takie oczko, które będzie skręcało albo w prawo, albo w lewo. Robi się to z nitki poprzecznej, łączącej sąsiadujące oczka, przez określone tej nitki podniesie i ułożenie na lewym drucie, a potem odpowiednie jej przerobienie. 

Oczko reglanowe przerabiamy cały czas jako oczko zwykłe, bez narzutu. Oczko reglanowe nie może być oczkiem ściegu angielskiego – z narzutem – bo wtedy, kiedy próbujemy dodać oczka metodą, o której przed chwilą Wam wspomniałam, wychodzi z tego jeden wielki bałagan. 

Oczka w ten sposób dodaje się co drugi rząd. 

W kolejnym rzędzie te dodatkowe oczka od razu przerabiamy jako oczka ściegu angielskiego, czy jeśli z układu prawe-lewe widzimy, że powinno mieć narzut, to go robimy i pilnujemy, żeby przed i po reglanie oczka układały się na przemian w prawe i lewe. 

Jeśli robimy reglan na płasko, to na lewej stronie robótki nasze oczko reglanowe będzie oczkiem lewym, a nie prawym. I przerabiamy je jako lewe, bo – tak jak już wspominałam – ono nie jest oczkiem ściegu angielskiego.

Sprawa będzie się miała nieco inaczej, jeśli będziemy robić reglan na robótce, którą robimy na okrągło, na drutach z żyłką. Bo w tym przypadku nie obracamy robótki ze strony prawej na lewą, tylko cały czas pracujemy na prawej stronie. I wtedy nasze oczko reglanowe zawsze będzie oczkiem prawy.

Dodając oczka metodą M1R, M1L na ściegu angielskim mamy do czynienia z dwoma sytuacjami. 

W pierwszej z nich oczko dodaje się pomiędzy dwoma pojedynczymi oczkami i tu sprawa jest prosta, bo przypomina to zwykłe dodawanie oczka z nitki poprzecznej. Musimy tylko pamiętać, że przy M1R i M1L robimy to w określony sposób. Sytuacja będzie się nieco komplikowała przy co drugim dodawaniu oczek, bo wtedy oczko dodawać będziemy pomiędzy jednym oczkiem pojedynczym, a jednym oczkiem z narzutem i ważne jest, żeby to oczko dodać z właściwej nitki (nie możemy oczka dodać z nitki, która jest narzutem). 

Wszystko to, o czym tu teraz pisałam możecie zobaczyć w filmie o reglanie na ściegu angielskim na moim IGTV → LINK 

Jak nabierać oczka, jeśli chcemy robić sweter reglanowy – SCHEMAT

Swetry reglanowe robi się od góry do dołu, na okrągło, na drutach z żyłką. Ich wielką zaletą jest to, że nie trzeba męczyć się ze zszywaniem ze sobą poszczególnych części, bo sweter robimy odrazu – że tak powiem – w jednym kawałku. Kiedy uznamy, że reglan jest już wystarczająco długi, a rękawy obszerne, oczka które tworzą te rękawy ściągamy sobie na osobne żyłki, a pozostałe oczka łączymy w okrążenie i dziergamy z nich korpus swetra. 

Jak nabrać oczka na drut, chcąc zrobić sobie taki sweter ściegiem angielskim? 

Jak już wiecie, oczka reglanowe muszą był oczkami prawymi. Reglanów w swetrze będzie cztery, po dwa na każdy rękaw. Wokół tych reglanów ścieg angielski musi się ładnie, symetrycznie układać. 

Wokół samego reglanu powinno to wyglądać tak: 

P L P L P L P L R L P L P L P L P

R – reglan (oczko prawe zwykłe) L – oczko lewe (angielskie), P – oczko prawe (angielskie)

(nie sugerujcie się tu liczbą tych oczek, ten schemacik ma Wam tylko zobrazować, jak symetrycznie oczka powinny się układać wokół każdego z reglanów). 

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać (poza rozmieszczeniem reglanów i ułożeniem oczek wokół nich) jest fakt, że przerabiając ścieg angielski na okrągło musimy mieć na drutach nieparzystą liczbę oczek,.

Pokażę Wam teraz mój schemat, według którego nabieram sobie oczka, robiąc taki sweter: 

[To jest schemat, którego użyłam robiąc sweter na drutach 6 mm z włóczki Drops Air]

Zaczynam od środka „pleców”. Nabieram 12 oczek. Potem nabieram oczko reglanowe. Kolejnych 11 oczek będzie oczkami jednego z rękawów. Potem nabieram kolejne oczko reglanowe. Następnie nabieram oczek 25 – to będzie przód swetra. Potem nabieram kolejne oczko, które będzie reglanem. Po nim znowu nabieram 11 oczek, to drugi rękaw. Potem jest kolejne oczko reglanowe. I na koniec nabieram jeszcze 12 oczek – to druga część pleców. 

I tym sposobem mam nabraną nieparzystą liczbę oczek i mam nabrane je tak, że w miejscach, gdzie są reglany, wypadną mi oczka prawe. Pamiętajcie, żeby zaznaczyć sobie znacznikami zarówno reglany, jak i to miejsce na środku „pleców”, które będzie nam wyznaczało początek kolejnych rzędów przy przerabianiu na okrągło. Dziergać zaczynam od oczka prawego właśnie w tym miejscu.

Schemat jest poglądowy, bo liczbę oczek możecie sobie w nim modyfikować w zależności od tego, na jakim rozmiarze drutów będziecie chcieli robić ten sweter, z jak cienkiej/grubej wełny i jaki końcowy efekt chcecie osiągnąć – ja lubię obszerne swetry, oversize’owe i z myślą o takim tworzyłam ten schemat. 

Jak zakończyć robótkę, robiąc ją ściegiem angielskim

W tych wszystkich narzutach przy ściegu angielskim można się łatwo pogubić. 

Jeżeli przeraża Was kończenie robótki przy tych podwójnych, angielskich oczkach, to zanim przejdziecie do zamykania oczek, przeróbcie sobie jeden rząd tradycyjnie, robiąc z oczek angielskich oczka standardowe, pojedyncze. Będzie Wam o wiele łatwiej tę robótkę zakończyć. 

W ten sam sposób możecie wykończyć robioną w okrążeniach prostą czapkę (taką, w której nie odejmuje się oczek) – wtedy bez problemu przełożycie przez te pojedyncze oczka nitkę, która po ściągnięciu sprawi, że czapka będzie miała pożądany, zwężający się ku czubkowi kształt. 

Wskazówka, jak pruć ścieg angielski, żeby mieć nad tym pełną kontrolę  

Ja bardzo nie lubię pruć ściegu angielskiego, bo bardzo trudno jest mi potem nałożyć te oczka z powrotem na druty tak, żeby nie pogubić sobie narzutów i tych oczek nie poprzekręcać (a takie poprzekręcane oczka potem widać w robótce). 

I zamiast wyciągać druty z robótki i pruć, wolę – zwłaszcza, jeśli szybko się zorientowałam i błąd jest powiedzmy tylko trzy, czy cztery rzędy wcześniej – pruć sobie po jednym oczku. Robię to w ten sposób, że wbijam się drutem w oczko, które znajduje się pod tym, które chcę spruć, dokładnie w miejscu, gdzie przechodzi przez nie nitka tworząca to oczko do sprucia. Przekładam to poprzednie oczko na lewy drut i wtedy z prawego ściągam oczko, które chciałam spruć. 

Może w ten sposób trwa to całe wieki, ale macie pełną kontrolę nad narzutami i na bank nie poprzekręcacie oczek. 


I na dziś to tyle!

Ale jeśli dziergając kolejne projekty ściegiem angielskim przyjdą mi do głowy jeszcze jakieś porady, które warto będzie popchnąć dalej w świat, to z pewnością je również tu umieszczę. Więc jeśli wy też lubicie ten ścieg i często go używacie, zaglądajcie tu od czasu do czasu, bo będę ten wpis na bieżąco aktualizować 😊

Do napisania! 

SPÓDNICOWY NEWSLETTER

Zapisz się, żeby nie przegapić niczego, co pojawia się na Spódnicach!

     
Loading...