Spódnice w górę!

Na co zwrócić uwagę kupując swetry?

Swetry są super. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz jest paskudnie zimno. Na co jednak zwrócić uwagę szukając swetra, żeby móc w pełni cieszyć się jego właściwościami?

Uwielbiam swetry. Gdy tylko jesienią zaczyna się robić zimno stają się one podstawowym elementem mojej garderoby i praktycznie się z nimi nie rozstaję. Są ciepłe, wygodne, komfortowe – jak dla mnie, mają wyłącznie same zalety. Jednak znalezienie w sklepie porządnego i wykonanego z dobrej jakości materiałów swetra graniczy niemal z cudem. W asortymencie większości sieciówek możemy znaleźć jedynie akrylowy chłam, który ładnie wygląda na wieszaku, ale po pierwszym praniu nadaje się już tylko do wyrzucenia. Dlatego też dzisiaj podpowiem wam na co warto zwrócić uwagę, kupując sweter.

DLACZEGO AKRYL JEST ZŁY? 

Włókna akrylowe do złudzenia przypominają te wełniane, ale z prawdziwą wełną nie mają za wiele wspólnego. Po pierwsze akryl nie ma praktycznie żadnych właściwości termoizolacyjnych, czyli jest w nim po prostu zimno. Po drugie włókna akrylowe nie są higroskopijne, czyli nie wchłaniają wody (czyli strasznie się w takim swetrze pocisz). Dodatkowo elektryzują się, łatwo przyciągają cząsteczki brudu i kurzu, są mało odporne na ścieranie, bardzo szybko się mechacą, a po praniu zazwyczaj do niczego się już nie nadają.

Akryl ma też oczywiście pewne swoje zalety, jak chociażby to, że nie uczula, jest lekki, stosunkowo tani, łatwy w konserwacji, nie gniecie się i nie rozciąga, ale pomimo to uważam, że nie warto kupować takich swetrów, bo ile nie jesteście alergikami i nie jesteście z racji tego na takie swetry skazani, to po prostu zmarnujecie pieniądze, bo to co kupiliście w ogóle nie będzie spełniało swojej funkcji. Ale nawet jeśli uczula was wełna owcza, to zamiast kupować swetry z akrylu, zastanówcie się nad kupnem tych kaszmirowych albo wykonanych z bawełny.

CZEGO SZUKAĆ NA METCE SWETRA?

Wełny oczywiście! Bo to właśnie wełna ma te właściwości, które idealnie sprawdzą się zimą: świetnie izoluje, dzięki czemu jest nam w niej ciepło, bardzo dobrze wchłania wilgoć i separuje ją od skóry, nie gniecie się, jest odporna na zabrudzenia i nie nasiąka zbyt łatwo wodą.

Oprócz oczywistych zalet wełna ma też kilka wad: gryzie, jest dosyć ciężka – zwłaszcza jeśli jest mokra, jest mało odporna na ścieranie, może uczulać, wolno schnie, jest bardzo podatna na rozciąganie, może spilśnieć, czyli zbić się i skurczyć, trzeba dobrze zabezpieczyć ją przed molami i bardzo ostrożnie konserwować.

Rodzajów wełny oczywiście mamy sporo i w zależności od tego, z sierści jakiego futrzaka dane włókno zostało wykonane, mamy do wyboru: wełnę owczą, kozi kaszmir i moher, króliczą angorę oraz pochodzącą od lam alpakę. Każde z tych włókien ma nieco inne właściwości:

  • Wełna owcza jest sprężysta i wytrzymała, doskonale grzeje. Z racji tego, że wełna jest ciężka, to bardzo często traci swoją formę, dlatego szukajcie swetrów o prostych, obszernych fasonach. Jeżeli natomiast przeszkadza wam szorstkość wełny i to że gryzie, to poszukajcie takiego swetra, który oprócz wełnianych włókien w składzie będzie miał również jakąś sztuczną domieszkę – dzięki temu będzie bardziej komfortowy w noszeniu. 
  • Moher jest bardzo miękkim rodzajem wełny, pozyskuje się go z sierści kóz angorskich. Charakterystyczne dla moheru jest długie włosie i lekki połysk. 
  • Największą zaletą alpaki i kaszmiru jest ich lekkość. Poza tym jak większość włókien wełnianych są ciepłe i mają dobre właściwości higroskopijne. Przez to, że są tak lekkie, są też delikatne i trzeba uważać, bo bardzo łatwo mogą się zniszczyć, podrzeć, czy przetrzeć.
  • Angora, czyli wełna z królika angorskiego, charakteryzuje się przede wszystkim puszystością i delikatnością. Oprócz tego jest też bardzo lekka i sprężysta.

Moher, alpaka, kaszmir i angora są najczęściej stosowane jako domieszki do wełny owczej.

SPLOT TEŻ JEST WAŻNY

Kupując sweter zwróćcie uwagę również na jego splot. Swetry o luźniejszym splocie nie będą aż tak ciepłe. Warto też kupować takie swetry, które mają fantazyjne wzory, ciekawą fakturę, warkocze, prążki, groszki, ponieważ to właśnie te elementy nadają materiałowi grubość i zwiększają jego właściwości termoizolacyjne.

GDZIE SZUKAĆ SWETRÓW?

Wszędzie. Za fajnym, ciepłym, zrobionym z naturalnych włókien swetrem trzeba się trochę nachodzić i trzeba trochę tych metek przeczytać. Wyznacznikiem jakości swetra może być jego cena – jeżeli waha się ona w granicach 300 złotych, to możemy się spodziewać, że w składzie znajdziemy któryś z rodzajów wełny (choć czasem zamiast za surowce, producenci każą sobie płacić za marketing, więc uważajcie). Ja polecam wam szukać swetrów w Reservedzie, Mohito, Solarze, czy Makalu (to bardzo fajna polska sieciówka, o której mało kto w ogóle wie, a która sprzedaje dobre gatunkowo ubrania). Warto też poczekać na wyprzedaże, bo to idealna okazja, żeby upolować porządny wełniany sweter.


A jeśli udało się wam już znaleźć fajny, wełniany sweter, to podpowiem wam jeszcze jak o niego prawidłowo dbać:

Jak dbać o swetry?

A Wy gdzie znajdujecie fajne swetry? Dajcie znać w komentarzach!

Do napisania!

podpis

Jeśli lubicie czytać Spódnice, to możecie dać temu wyraz klikając „Lubię to!” na Spódnicowej twarzoksiążce ;)

Ach, nie zapomnijcie jeszcze zaglądać do Spódnicowego Insta Raju

cropped-Sg.jpg

Podziel się:
Facebook
Google+
https://spodnicewgore.pl/na-co-zwrocic-uwage-kupujac-sweter/
Twitter
SPÓDNICOWY NEWSLETTER

Zapisz się, żeby nie przegapić niczego, co pojawia się na Spódnicach!

     
Loading...